Portugalski szlak do Santiago de Compostela -  Camino Portugues – Camino Da Costa

Portugalska trasa św. Jakuba.

Od dawna słyszałyśmy o drodze do Santiago de Compostela, gdyż trasa ta z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Widząc zachwyt osób, które miały szanse odbyć tę pielgrzymkę, postanowiłyśmy przeżyć to na własnej skórze. Pomysł jak szybko urodził nam się w głowie , tak szybko zaczęłyśmy wcielać go w życie. Długo nie zastanawiałyśmy się nad wyborem trasy , po przeczytaniu wielu opinii wytrawnych Caminowiczów wybrałyśmy trasę Portugalską – Camino da Costa ze startem w Porto. Przepiękne widoki, różnorodne warianty długości danych odcinków, wystarczająca liczba Albergue czy hosteli to tylko nieliczne aspekty dzięki którym pokochałyśmy Camino :). Wybrałyśmy miesiąc wrzesień na termin naszej 12-dniowej wyprawy, żeby uniknąć bardzo wysokiej temperatury i zbyt dużych tłumów na trasie. Uważam że był to najlepszy wybór jak na pierwszą tego typu wyprawę.

Jak spakować się na Camino ?

Dobranie odpowiedniego bagażu było dla nas dość dużym wyzwaniem, mimo to jak na pierwszy raz udało nam się dokonać odpowiednich wyborów. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy , które miała jedna z nas w swoim plecaku. 

Plecak Berghaus – pojemność 35 l – waga 8 kg + woda.

  • Buty Salomon Xa Pro 3D – Buty z przeznaczeniem do biegania w terenie , przez co bardzo dobrze sprawdziły się podczas wędrówki  
  • 2 koszulki termoaktywne na ramiączkach ( Brubeck – 3D Run ProAthletic )
  • koszulka z krótkim rękawkiem ( Brubeck – Athletic , 3D Run Pro )
  • 2 pary krótkich spodenek The North Face
  • 1 bardzo cienkie spodnie dresowe z długą nogawką 
  • 1 bluzka bawełniana 
  • biustonosz sportowy
  • 3 pary skarpetek oddychających
  • 3 pary szybkoschnących majtek
  • pasek do spodni z kieszonką na pieniądze
  • cienki , szybkoschnący ręcznik Sea To Summit
  • śpiwór ( w sezonie letnim wystarczyła by sama wkładka do śpiwora ) - The North Face Aleutian 
  • klapki pod prysznic 
  • lekkie sandałki ( bardziej na wieczorne spacerki niż na wędrówkę w ciągu dnia ) - The North Face Base Camp
  • cienki polarek 
  • kurtka przeciwdeszczowa The North Face Quest 
  • cienka czapka z daszkiem Salomon , chustka Buff
  • okulary przeciwsłoneczne 
  • klamerki do wieszania prania 
  • kosmetyki po 100 ml (szampon , mydło , pasta do zębów , filtr UV )
  • saszetki jednorazowe z płynem do prania
  • elektrolity w tabletkach do rozpuszczania
  • podstawowe leki ( przeciwbólowe, przeciwgorączkowe – na szczęście się nie przydały , jednakże zalecamy, żeby mieć je ze sobą)

Z kodem CAMINO otrzymasz rabat -10% na nieprzecenione produkty w naszym sklepie :). 

Jak dostać się do Porto ?

Najprościej samolotem linii Ryaner - przelot bezpośredni do miasta Porto. 

Jak wrócić z Santiago de Compostela do Porto ?

Z dworca autobusowego jadą bezpośrednie autobusy do Porto linii Flixbus czy Alsa – długość podróży około 4h.

Nocleg w Porto.

Przyleciałyśmy do Porto około godziny 23:00 dzień przed startem wędrówki. Żeby nie błądzić w nocy po krętych uliczkach miasta, postawiłyśmy na nocleg w hostelu O'porto Music Hostel (znajduje się przy przystanku metra, którym dojechałyśmy bezpośrednio z lotniska).

Start - Katedra Porto.  

Początek wędrówki zaczął się w Katedrze Se Catedral gdzie odebrałyśmy paszport pielgrzyma (koszt 2€). Zwiedzanie miasta zostawiłyśmy na koniec naszej wycieczki, po powrocie z Santaigo. Żeby uniknąć 10km przejścia przez Porto, udałyśmy się na przystanek gdzie podjechałyśmy autobusem na przedmieścia miasta do Matosinhos – tam rozpoczęłyśmy naszą wędrówkę. 

Przebieg trasy : 

Dzień 1 : Matosinhos - Povoa de Varzim - 30 km

Wysiadamy na ostatnim przystanku linii nr. 500 i kierujemy się na północny-wschód w kierunku mostu, którym przedostajemy się na drugi brzeg. Za mostem skręcamy w lewo ( powoli zaczynają się pojawiać żółte strzałki) i kierujemy się cały czas prosto. Dochodzimy do Oceanu, idziemy promenadą w kierunku północnym. Po 20 minutach rozpoczynają się kładki, którymi będziemy iść przez następne 2 dni.  

2-min.JPG

Dzień 2 : Povoa de Varzim - Esposende 24,5 km 

Ten odcinek trasy obfitował w różnorodne krajobrazy - od wybrzeża, przez pola kukurydzy aż do krętych uliczek malowniczych miasteczek.

 

 

Dzień 3 : Esposende - Viana Do Castelo 33 km

Z miejscowości Esposende wybraliśmy trasę nadbrzeżną, która prowadziła przez pierwsze kilometry urokliwymi, drewnianymi kładkami następnie przeszła w kamienną drogę między polami ( Uwaga! W tym miejscu polecamy skręcić na szlak Camino da Costa) trasa prowadząca najbliżej Oceanu przeradza się w piach nie do przejścia. Gdy tylko nadarzyła się okazja uciekłyśmy na trasę Camino da Costa, która prowadziła przez lekkie wzniesienia, lasy i urokliwe miasteczka. 

Dzień 4 : Viana do Castelo - Vila Praia de Ancora 21 km 

Krótki i bardzo przyjemny odcinek trasy pozwolił na odpoczynek oraz kąpiel w Oceanie Atlantyckim.  

Dzień 5 : Vila Praia do Ancora - A Guarda  18 km 

W miasteczku Caminha można wybrać dwa warianty trasy. Pierwszy prowadzi wzdłuż rzeki Mino doprowadzając nas do trasy Centralnej. Druga możliwość to przeprawienie się przez rzekę na stronę Hiszpańską. Polecamy wcześniej sprawdzić godziny kursowania promu, by tak przygotować trasę żeby niepotrzebnie nie siedzieć na przystani. Istnieje również możliwość przeprawienia się przez rzekę prywatną taksówką, która kursuje co 20 minut ( koszt 5 euro od osoby) - ten wariant wybrałyśmy.

Dzień 6 : A Guarda - Baiona 31 km 

Po dwóch dniach lżejszych tras, podkręciłyśmy tempo. W tej części Camino da Costa prowadzi wzdłuż wybrzeża, lecz za miastem Mougas warto się przygotować do pokonania dość stromego wzniesienia, które daje w kość pod koniec wędrówki. 

Dzień 7 : Baiona - Vigo 30 km 

W mieście Nigran zboczyłyśmy z głównej trasy Camino idąc alternatywną drogą prowadzącą wzdłuż wybrzeża, która później odbija w malowniczą ścieżkę krajobrazową kończącą się aż w centrum Vigo. Można w ten sposób ominąć zabijające wzniesienia z 8kg obciążeniem. Jednak trzeba się przygotować na dość strome podejście przed samym miastem. We wrześniu pogoda w ciągu dnia potrafi być bardzo zmienna. Poranna mgła i mżawka przeradzała się w bardzo upalny dzień. W samym mieście Vigo warto zwiedzić Katedrę Santa Maria de Vigo. 

Dzień 8 : Vigo - Soutoxusto 24km 

Po dość stromym podejściu za miastem Vigo rozpoczyna się ścieżka wśród leśnego krajobrazu kończącą się aż w miasteczku Redondela.

Camino de Santiago Camino de Santiago

Dzień 9 : Soutoxusto - Pontevedra 17km 

Krótki odcinek trasy pozwolił nam na spokojne zwiedzanie miasta Pontevedra, w którym zatrzymałyśmy się na nocleg. Miasteczko jest bardzo urokliwe oraz pełne niesamowitej architektury , dlatego warto poświęcić czas aby pomimo zmęczenia zagłębić się w jego kręte uliczki. 

Camino de SantiagoCamino de Santiago

Camino de SantiagoCamino de Santiago

Dzień 10 : Pontevedra - Caldas De Reis 24 km 

Trasa do Caldas De Reis prowadziła przez piękne winnice. W samym miasteczku warto odpocząć przy gorących źródłach – niesamowita ulga dla zmęczonych stóp. 

Camino de SantiagoCamino de Santiago

Dzień 11 : Caldas De Reis - A Picarana 30 km 

Na tym etapie podkręciłyśmy tępo, więc zostało nam jedyne 15 km do Santiago.

Camino de Santiago

Dzień 12 : A Picarana – Santaigo de Compostela 

12 dni - 290 km - Radość nie do opisania. 

Bardzo jesteśmy wdzięczne, że było nam dane doświadczyć tak niesamowitych emocji związanych z przebyciem tego szlaku. Jednak najważniejszym wnioskiem wyciągniętym z tej wyprawy je to, że nie finał pielgrzymki jest najistotniejszy, lecz droga sama w sobie.

Kliknij aby obejrzeć filmik z naszej wyprawy : https://www.youtube.com/watch?v=ZUFTHJq3J_Y&t=0s

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.